Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar

İstanbul, Turkey

Fikir Sahibi Damaklar, öncelikle “şehirli” bir gruptur.

Günümüzün pratiği içinde “tüketici" sayılmaktalar. Ancak sorgulama kabiliyetlerini birer "üretici destekçisi"ne dönüşmek için kullanıyorlar. Biliyorlar ki bugün markette satılan lezzetsiz domates ancak ve ancak “satın aldıkları sürece” reyondaki yerini muhafaza edebilir. Eğer “mevsiminde” almaya karar verirlerse, üretici de mevsiminde üretecektir.

Fikir Sahibi Damaklar, “tüketici”nin bir "üretici destekçisi"ne dönüşmesi halinde, üretimin esası olan tohumu dahi patentleyerek tekeline alan ve üretimi ve çeşitliliği bozan usul-ötesi firmaların bir daha yaşam alanı bulamayacaklarına güveniyor.

Fikir Sahibi Damaklar, şehirli bireyin, gece saat 10′a kadar açık kalan hipermarketlerin insanı tembelliğe iten konforu karşısında, satılan yoğurdun “gerçekten” yoğurt, ekmeğin “gerçekten” ekmek olup olmadığını düşünmeyi bıraktığını ve nihayetinde, gıda yerine gıdaymış gibi yapan, büyük üreticilerin karını arttırma odaklı ar-ge çalışmalarının karşılığı, pek çok “endüstriyel” ürünü tüketir olduğunu görüyor.

Bu nedenle Fikir Sahibi Damaklar, öncelikle, bu “gerçek gıdadan ayrı düşme hali”ne çözümler üreten aktiviteleri benimsedi. Çünkü herkesin içi boşaltılmış bir berekete ikna çok tükettiği günümüzde, aslen, hem şehirli kalmak, hem de gerçek gıdayı destekleyerek insanlığın ortak refahına katkı vermek mümkündür.

Fikir Sahibi Damaklar bilir, şehirli insan tercihini gerçek gıdadan yana yaptığında üretim de iyi, temiz ve adil olacak ve torunlarımıza miras bırakacağımız dünya ancak ve ancak böyle mümkün olacak.

Fikir Sahibi Damaklar isimlerini bu hayalden aldılar.